Kira jumlah darah lengkap pada anak: apa yang akan diberitahu oleh nombor tersebut?

Hasil ujian darah dapat memberitahu banyak tentang status kesihatan anak, kecenderungannya terhadap penyakit tertentu, dan keberkesanan rawatan. Oleh itu, ujian darah umum pada kanak-kanak diambil untuk tujuan pencegahan dan semasa rawatan. Darah diambil dari jari, biasanya pada waktu pagi ketika perut kosong, prosedur tidak memerlukan banyak masa dan tidak terlalu menyakitkan.

Petunjuk apa yang membolehkan anda menentukan ujian darah umum pada kanak-kanak?

Kiraan darah lengkap adalah petunjuk yang sangat bermaklumat bagi doktor. Ini, pada pandangan pertama, kajian sederhana memberikan idea mengenai bilangan, ukuran dan bentuk sel darah merah, kandungan hemoglobinnya. Analisis ini juga menunjukkan nisbah jumlah plasma darah dan unsur terbentuk, yang membolehkan anda menentukan formula leukosit, bilangan platelet dan kadar pemendapan eritrosit. Semua ini sangat fasih mengenai status kesihatan pesakit. Hanya doktor yang dapat menyahsulit dan mentafsirkan data ujian darah dengan betul. Walau bagaimanapun, anda masih perlu mempunyai idea umum mengenai kandungan helaian dengan hasilnya.

  • Sel darah merah (RBC) adalah sel darah yang paling banyak mengandungi hemoglobin..
  • Hemoglobin (Hb) adalah komponen utama sel darah merah (sel darah merah). Ini adalah protein yang kompleks, fungsi utamanya adalah untuk memindahkan oksigen dari paru-paru ke tisu, serta menghilangkan karbon dioksida dari tubuh dan mengatur keseimbangan asid-basa.
  • Isipadu purata (CV) adalah salah satu indeks eritrosit (bersama dengan MCH dan MCHC). Ini adalah anggaran kuantitatif jumlah sel darah merah. Petunjuk adalah relatif..
  • Penunjuk warna darah (MCH, Mean Corpuscular Hemoglobin) adalah kandungan hemoglobin dalam satu sel darah merah. Mirip dengan MCHC (Mean Cell Hemoglobin) - kepekatan purata hemoglobin dalam sel darah merah.
  • Reticulocytes (RTC) - sel darah merah muda. Jumlah yang berlebihan menunjukkan peningkatan keperluan untuk pembentukan sel darah merah baru yang disebabkan oleh kehilangan darah atau penyakit..
  • Platelet (PLT) adalah sel darah sfera, nuklear, tidak berwarna. Mereka bertanggungjawab untuk pembekuan darah dan memainkan peranan penting dalam proses penyembuhan tisu yang rosak..
  • Thrombosit (PCT) adalah petunjuk yang mencirikan peratusan jisim platelet dalam jumlah darah. Kriteria yang sangat penting untuk menilai risiko pendarahan dan trombosis..
  • ESR (ESR) adalah kadar pemendapan eritrosit, merupakan petunjuk penting dalam perjalanan penyakit ini.
  • Sel darah putih (WBC) adalah sekumpulan sel yang disebut sel darah putih. Mereka dicirikan oleh kehadiran inti dan kekurangan warna. Peranan leukosit adalah melindungi tubuh dari kuman, bakteria, virus dan sel asing.
  • Formula leukosit - mewakili peratusan pelbagai bentuk sel darah putih dalam serum darah. Penunjuk ditentukan dengan menghitung leukosit dalam smear darah bernoda di bawah mikroskop..
  • Neutrofil bersegmen, atau sel darah putih neutrofil, adalah kumpulan sel darah putih yang paling banyak. Tugas utama mereka adalah pemusnahan bakteria patogen. Neutrofil band juga diasingkan. Ini adalah neutrofil muda dengan inti pepejal berbentuk batang. Bagi myelosit neutrofil, ini adalah sel yang lebih matang, yang merangkumi protoplasma berwarna merah jambu. Neutrofil termuda disebut metamelosit. Mereka muncul dalam darah dengan adanya proses keradangan..
  • Eosinofil (EOS) - sel-sel yang terkandung dalam darah yang melakukan fungsi pelindung dan merupakan bahagian yang tidak terpisahkan dari formula leukosit.
  • Basophils (BAS) adalah kumpulan sel darah putih terkecil. Peningkatan bilangan basofil berlaku dengan keadaan alergi, jangkitan, penyakit sistem darah, keracunan.
  • Limfosit LYM adalah sel darah yang merupakan sebahagian daripada sistem imun. Mereka beredar di dalam darah dan tisu dan memberikan perlindungan terhadap agen asing yang memasuki badan..
  • Monosit (MON) adalah sel darah putih yang besar yang bertanggungjawab membersihkan darah agen fizikal dan sel asing. Monosit dapat menyerap keseluruhan mikroorganisma dan serpihannya. Sekiranya bilangan monosit dalam darah meningkat, maka ini mungkin menunjukkan adanya jangkitan di dalam badan.

Dipercayai bahawa kira-kira 1,000 orang dengan darah biru hidup di planet ini, mereka disebut kinetik. Warna darah disebabkan oleh fakta bahawa bukannya besi mengandungi tembaga. Bayi darah biru dilahirkan oleh ibu bapa biasa. Darah semacam itu kurang rentan terhadap jangkitan dan mempunyai daya pembekuan yang lebih besar, bahkan kecederaan serius tidak menyebabkan pendarahan yang teruk. Oleh itu, para ksatria darah biru kuno menimbulkan rasa takut dan penghormatan di kalangan saudara mereka. Darah seperti itu dianggap sebagai tanda orang yang dipilih..

Petunjuk normal untuk ujian darah umum pada kanak-kanak

Norma pelbagai petunjuk pada kanak-kanak bergantung pada usia, kerana berkaitan dengan pertumbuhan anak dan pembentukan tubuh, komposisi darah berubah. Pediatrik membezakan kumpulan umur berikut: 1 hari, 1 bulan, 6 bulan, 1 tahun, 1-6 tahun, 7-12 tahun, 13-15 tahun. Petunjuk ujian darah umum untuk kanak-kanak dari kumpulan umur ini adalah seperti berikut.

Apa yang boleh dikatakan penyimpangan hasil dari norma?

Sekiranya petunjuk tertentu ujian darah umum berada di luar rentang normal, maka ini adalah isyarat untuk diagnosis dan rawatan lebih lanjut. Sebagai peraturan, penyimpangan dari norma menunjukkan yang berikut.

  • Sel darah merah dalam jumlah yang berkurang mungkin menunjukkan kekurangan zat besi, albumin dan pelbagai vitamin. Peningkatan jumlah sel darah merah menunjukkan adanya kecacatan jantung kongenital, penyakit kronik, pelbagai jenis sel darah merah.
  • Hemoglobin yang meningkat dapat menunjukkan penyakit darah, penebalannya, serta masalah jantung, termasuk malformasi. Gambar ini juga dapat diperhatikan dengan kekeringan dan sembelit. Apa yang menarik: sedikit peningkatan hemoglobin adalah ciri kanak-kanak dari kawasan gunung tinggi. Tetapi penurunan hemoglobin biasanya berlaku pada pelbagai peringkat anemia.
  • Platelet dalam jumlah yang meningkat menunjukkan proses keradangan, tuberkulosis yang mungkin, osteomielitis. Kandungannya rendah diperhatikan pada bayi pramatang dan dengan penyakit hemolitik pada bayi baru lahir.
  • Sel darah putih dalam jumlah berlebihan dapat menunjukkan leukemia kongenital, penyakit berjangkit, serta gangguan makan, tekanan dan aktiviti fizikal yang berlebihan, dan pada tahap rendah - penyakit radiasi, leukemia akut, kerosakan sumsum tulang, reaksi alergi, penyakit berjangkit (rubella, cacar air, dll.), serta kerosakan, keletihan anak, tekanan rendah.
  • ESR yang meningkat menunjukkan penyakit akut dan kronik genesis keradangan, anemia, penyakit buah pinggang. Tetapi ESR rendah diperhatikan dengan kekurangan nutrisi dan distrofi.
  • Neutrofil yang berkurang menunjukkan penyakit berjangkit yang disebabkan oleh bakteria dan virus. Juga, gambaran seperti itu adalah ciri pendedahan radiasi, lupus eritematosus sistemik, kekurangan berat badan. Dengan peningkatan neutrofil, doktor mendiagnosis neutrofil. Ia berlaku dengan gigitan serangga, barah darah, pelbagai jenis reaksi keradangan.
  • Monosit melebihi tahap darah normal untuk jangkitan virus, tuberkulosis, penyakit jantung dan tumor ganas. Ketiadaan monosit atau jumlahnya yang kecil menunjukkan penghambatan fungsi sumsum tulang, leukemia, penyakit radiasi.
  • Eosinofil dalam jumlah yang banyak terdapat dalam darah dengan alergi, penyakit parasit, sejumlah penyakit kulit, misalnya, dengan dermatitis dan kekurangan kulit. Penurunan eosinofil menunjukkan jangkitan bakteria akut, serta tekanan dan neurosis.
  • Basofil melebihi norma untuk leukemia, hipofungsi kelenjar tiroid, anemia, penyakit kronik saluran gastrointestinal, dan juga penyakit ENT, misalnya, dengan sinusitis. Penurunan jumlah basofil adalah ciri keadaan berjangkit akut, kelebihan hormon tiroid, tekanan, penyakit Cushing.

Seperti yang anda lihat, ujian darah umum diperlukan untuk mendiagnosis pelbagai jenis patologi - dari alahan hingga penyakit radang kronik dan juga penyakit onkologi. Oleh itu, sangat mustahak untuk memantau jumlah darah, terutama sekali mengenai keadaan tubuh anak yang rapuh.

Di mana saya boleh mendapatkan ujian darah umum untuk kanak-kanak??

Ujian darah pada kanak-kanak diambil di poliklinik negeri dan di pusat perubatan swasta. Untuk mengelakkan barisan, menunggu arahan dari pakar pediatrik tempatan untuk analisis, dan kemudian hasil analisisnya, lebih baik menghubungi klinik swasta. Ini akan menjimatkan masa dan tidak menjadi tekanan bagi pesakit kecil. Selain itu, tidak ada keraguan bahawa hasil analisis akan hilang atau ditunda..

Kami mengesyorkan agar anda memberi perhatian kepada rangkaian pusat perubatan INVITRO. Dia pakar dalam analisis dan diagnosis. Pendekatan dan tanggungjawab pasukan kakitangan perubatan profesional kepada setiap pesakit adalah prinsip asas INVITRO. Hasil analisis dan pemeriksaan yang dibuat di pusat ini diterima di semua institusi perubatan di negara kita.

Norma dan penyahkodan ujian darah umum pada kanak-kanak

Analisis klinikal darah pada kanak-kanak sejak lahir hingga satu tahun

Nombor jadual 1

IndeksUmur anak
baru lahir 0-7 hari 7-30 hari 1 bulan 6 bulan 12 bulan
Hemoglobin (Hb, g / l)180-240134-198107-171115-175110-140110-140
Sel darah merah (RBC x10¹² / l)3.9-5.54.0-6.63.6-6.22.7-4.53.5-4.83.7-5.3
Penunjuk warna (MCHC,%)0.85-1.150.85-1.150.85-1.150.85-1.150.85-1.150.85-1.15
Reticulocytes (RTC,%)3-153-153-153-153-153-15
Sel darah putih (WBCx10 9 / L)8.5-24.57.2-18.56.5-13.86.5-13.85.5-12.56-12
Tikam (%)1-170.5-40.5-40.5-40.5-40.5-4
Bersegmen (%)45-8030-5016-4515-4515-4515-45
Eosinofil (EOS,%)1-61-61-50.5-70.5-70.5-7
Basofil (BAS,%)0-10-10-10-10-10-1
Limfosit (LYM,%)15-3522-5545-7040-7642-7438-72
Platelet (PLTx10 9 / L)180-490180-400180-400180-400180-400180-400
ESR (ESR, mm / j)2-44-84-104-84-104-12

Analisis klinikal darah pada kanak-kanak dari satu tahun hingga 15 tahun

Nombor jadual 2

IndeksUmur anak
1-2 tahun 2-3 tahun Berumur 3-6 tahun Berumur 6-9 tahun Berumur 9-12 tahun Berumur 13-15 tahun
Hemoglobin (Hb, g / l)100-140100-140100-140120-150120-150110-150
Sel darah merah (RBC x10¹² / l)3.7-5.33.9-5.33.9-5.34.0-5.24.0-5.24.0-5.5
Penunjuk warna (MCHC,%)0.75-0.960.8-1.00.8-1.00.8-1.00.8-1.00.8-1.0
Reticulocytes (RTC,%)0.3-1.20.3-1.20.3-1.20.3-1.20.3-1.20.4-1.2
Sel darah putih (WBCx10 9 / L)6.0-173.9-5.33.9-5.34.0-5.24.0-5.24.3-9.5
Tikam (%)0.5-40.5-40.5-50.5-50.5-50.5-6
Bersegmen (%)15-4525-6025-6038-5835-6040-65
Eosinofil (EOS,%)0.5-70.5-70.5-70.5-70.5-70.5-6
Basofil (BAS,%)0-10-10-10-10-10-1
Limfosit (LYM,%)Z8-7233-6026-6026-6024-5422-50
Platelet (PLTx10 9 / L)160-390160-390160-390160-390160-380160-360
ESR (ESR, mm / j)4-124-124-124-124-124-15

Norma analisis biokimia darah pada kanak-kanak

Nombor jadual 3

IndeksUmur anak
dari lahir hingga bulan dari bulan ke tahun Dari tahun hingga 14 tahun
Jumlah protein (g / l)49-6957-7362-82
Albumin (g / l)34-4436-4937-55
Seromucoid (unit)0.13-0.200.13-0.200.13-0.20
Amilase (u / l)hingga 120hingga 120hingga 120
ALT (u / l)hingga 40hingga 40hingga 40
AST (u / l)hingga 40hingga 40hingga 40
Kolinesterase (U / L)3000-93003000-93003000-9300
LDH (u / l)sehingga tahun 1536sehingga 960hingga 576
Jumlah bilirubin (μmol / L)17-683.4-20.73.4-20.7
Bilirubin langsung (μmol / L)4.3-12.80.83-3.40.83-3.4
Bilirubin tidak langsung (μmol / L)12.8-55.22,56-17,32,56-17,3
Kolesterol (μmol / L)1.6-3.01.8-4.93.7-6.5
Glukosa (μmol / L)1.7-4.73.3-6.13.3-6.1
Urea (μmol / L)2.5-4.53.3-5.84.3-7.3
Asid Urik (μmol / L)0.14-0.290.14-0.210.17-0.41
Creatinine (μmol / L)35-11035-11035-110
Kalium (μmol / L)4,5-6,54.0-5.63.6-5.1
Natrium (μmol / L)135-155133-142132-156
Jumlah kalsium (μmol / L)2.2-2.52.3-2.872.3-2.87
Fosfor (μmol / L)1.8-2.71.3-2.31.0-1.8
Magnesium (μmol / L)0.66-0.950.7-1.20.7-1.2
Tembaga (μmol / L)1.9-10.54.2-24.011.0-25.0
Besi (μmol / L)9.8-33.06.3-15.09.3-32.0
Klorida (μmol / L)96-10796-10796-107
Lipase (U / L)hingga 183hingga 183hingga 183

Ujian darah pada kanak-kanak. Penyahsulitan.

Ujian darah adalah salah satu kaedah diagnostik utama, kerana sebarang perubahan pada tubuh manusia segera tercermin dalam komposisinya. Selalunya, doktor menetapkan ujian darah klinikal atau biokimia untuk kanak-kanak.

Ujian darah umum pada kanak-kanak

Ujian darah klinikal (kaedah umum) adalah kaedah termudah dan paling bermaklumat untuk mendiagnosis status kesihatan anak. Ujian darah klinikal pada kanak-kanak membolehkan anda mengenal pasti kehadiran proses keradangan di dalam badan, menentukan sifat jangkitan (bakteria atau virus), mengetahui rizab imuniti dan mengetahui apakah semuanya sesuai dengan hemoglobin, iaitu, adakah tisu dan oksigen mencukupi.

Seorang doktor yang membaca keputusan ujian darah umum membandingkannya dengan data lain mengenai keadaan anak dan, berdasarkan ini, membuat kesimpulan mengenai diagnosis. Tetapi penting bagi ibu bapa untuk mengetahui apa itu transkrip ujian darah - sekurang-kurangnya untuk memahami doktor apabila dia memberitahu anda bahawa anak anda mempunyai hemoglobin rendah atau ESR tinggi.

Untuk mendekripsi ujian darah pada kanak-kanak, perlu memahami apa yang dimaksudkan oleh setiap indikator dalam bentuk analisis, untuk melihat tahap norma bagi setiap indikator dan untuk mengetahui apa yang dapat ditunjukkan oleh penyimpangan dari norma ke arah peningkatan atau penurunannya.

Menafsirkan ujian darah klinikal pada kanak-kanak: apa maksud penunjuknya

Bentuk ujian darah klinikal mengandungi sejumlah petunjuk. Mari lihat apa maksud petunjuk ini.

Hemoglobin adalah protein yang membawa oksigen ke semua tisu badan dan menyampaikan karbon dioksida dari tisu ke paru-paru..

Sel darah merah adalah sel darah yang mengandungi hemoglobin. Fungsi utama mereka adalah untuk mengangkut oksigen ke seluruh badan..

Penunjuk warna - mencerminkan tahap ketepuan sel darah merah dengan hemoglobin.

Reticulocytes adalah sel darah merah muda, jumlahnya dalam darah bergantung pada keperluan total badan untuk sel darah merah. Bilangan retikulosit dalam darah menunjukkan keadaan buah pinggang dan sumsum tulang.

Sel darah putih - sel darah yang mencerminkan sistem imun, fungsi utama sel darah putih adalah melindungi tubuh dari sel asing. Kajian sel darah putih membolehkan anda menentukan sifat penyakit ini (virus, jangkitan bakteria, alergi). Dengan menggunakan ujian darah, doktor anda akan dengan mudah mengenal pasti jangkitan virus atau bakteria pada anak anda. Sekiranya neutrofil yang tersegmentasi mendekati batas atas norma, maka infeksi itu bersifat bakteria dan hanya dirawat dengan antibiotik. Sekiranya limfosit berada di batas atas norma, maka jangkitannya virus dan dirawat dengan ubat antivirus..

Bersegmen - ini adalah neutrofil matang. Neutrofil adalah sel darah yang membantu membunuh bakteria.

Tikaman band adalah neutrofil yang belum matang (sejenis sel darah putih). Neutrofil band dilepaskan dalam jumlah besar ke dalam darah jika anak mengalami proses keradangan atau sejenis jangkitan bakteria terjadi.

Eosinofil adalah sejenis sel darah putih. Eosinofil mampu menyerap dan melarutkan protein asing. Sel-sel ini melindungi tubuh dari alergi, membantu menekan keradangan, memusnahkan parasit, menyembuhkan luka terbuka dan melambatkan pertumbuhan barah.

Basofil adalah sejenis sel darah putih. Basofil terlibat dalam proses pembekuan darah dan reaksi alergi..

Limfosit adalah sejenis sel darah putih. Fungsi limfosit adalah sintesis antibodi dan pemusnahan antigen. Sekiranya terdapat banyak limfosit dalam darah, ini bermaksud bahawa tubuh melawan jangkitan virus.

Platelet - Sel Pembekuan.

Monosit adalah sel darah yang mencerna sel mati, termasuk bakteria. Peningkatan monosit mungkin menunjukkan adanya penyakit lambat yang berpanjangan di dalam badan anak.

ESR - kadar pemendapan eritrosit. Penunjuk ini menunjukkan ukuran lajur sel darah merah yang diselesaikan setiap jam. Sekiranya terdapat proses keradangan di dalam badan, ESR meningkat.

Menyahkod ujian darah pada kanak-kanak: kelainan

Dalam bentuk hasil tes darah untuk anak-anak, ada kolom "norma", yang memberikan indikator normal untuk usia tertentu dan kolom "hasil", yang mencerminkan hasil analisis anak tertentu. Sekiranya anda menerima data hasil analisis dalam format yang berbeza, maka indikator norma berdasarkan usia dapat dilihat di Internet. Pertimbangkan apa penyimpangan dari norma dari segi petunjuk dalam ujian darah umum pada kanak-kanak yang boleh dibincangkan.

Hemoglobin. Peningkatan hemoglobin menunjukkan dehidrasi. Dehidrasi boleh berlaku dengan muntah, cirit-birit, kurang minum dalam diet anak, penyakit buah pinggang, jantung atau masalah paru-paru. Hemoglobin rendah boleh menunjukkan anemia, kekurangan zat besi dan vitamin, kekurangan badan secara umum, leukemia dan sejumlah penyakit darah.

Sel darah merah. Tahap sel darah merah dapat menurun dengan pemakanan yang buruk, dengan leukemia, lesi autoimun. Bilangan sel darah merah dalam darah meningkat dengan dehidrasi, penyakit sistem kardiovaskular, paru dan hematopoietik.

Sel darah putih. Tahap leukosit meningkat dengan latar belakang proses purulen-radang (contohnya, dengan bronkitis, sinusitis atau apendisitis), dengan leukemia dan kehadiran proses onkologi di dalam badan. Tahap leukosit menurun dengan latar belakang penyakit virus dan berjangkit, seperti hepatitis virus, influenza, campak, malaria, rubella, dan gondok. Penurunan tahap leukosit berlaku dengan hipovitaminosis, dengan latar belakang penggunaan ubat antikanker.

Penunjuk warna. Indeks warna meningkat dengan dehidrasi, kegagalan jantung atau pernafasan, eritremia. Di bawah nilai normal diperhatikan dengan anemia dan kegagalan buah pinggang.

Neutrofil. Peningkatan tahap neutrofil dalam hasil ujian darah pada kanak-kanak menunjukkan adanya jangkitan bakteria di dalam badan. Dalam darah kanak-kanak terdapat banyak neutrofil tusukan dengan jangkitan bakteria seperti radang paru-paru, radang amandel, radang usus buntu, sepsis, malaria, difteria, demam merah. Penurunan kadar neutrofil dapat menunjukkan adanya jangkitan virus di dalam tubuh, seperti influenza, cacar air, campak, hepatitis virus, rubella, demam kepialu, serta penyakit darah.

Eosinofil. Peningkatan tahap eosinofil dalam darah mungkin menunjukkan adanya alergi atau kehadiran parasit usus di dalam tubuh anak. Eosinofil meningkat dengan demam merah, tuberkulosis, mononukleosis, penyakit sistem hematopoietik dan kehadiran tumor malignan. Penurunan tahap eosinofil mungkin dikaitkan dengan proses purulen di dalam badan atau menunjukkan keracunan logam berat.

Monosit. Peningkatan tahap monosit diperhatikan dengan penyakit sistem hematopoietik, dengan jangkitan virus, kulat dan jangkitan oleh parasit. Tahap monosit dikurangkan dengan lesi purulen, anemia aplastik dan leukemia.

Basofil. Tahap basofil meningkat dengan alahan, anemia, cacar air, leukemia myelogenous kronik.

Limfosit Peningkatan bilangan limfosit dalam darah dapat menunjukkan adanya jangkitan virus di dalam tubuh, seperti hepatitis virus, herpes, rubella, SARS, dan mungkin juga merupakan salah satu gejala penyakit darah. Petunjuk di bawah norma mungkin menunjukkan anemia, tuberkulosis, kegagalan buah pinggang atau kehadiran barah pada tahap akhir.

Platelet. Tahap platelet dalam darah meningkat dengan adanya proses keradangan yang berlainan sifatnya, dengan anemia dan dalam kes perkembangan tumor barah. Jumlah platelet menurun dengan sebarang penyakit berjangkit, dengan latar belakang hemofilia, dengan lupus eritematosus, anemia dan penyakit darah.

Data yang diberikan tidak dapat digunakan untuk diagnosis hanya dengan penyimpangan dari norma indikator tertentu. Memang, untuk menentukan diagnosis, doktor membandingkan keputusan ujian darah klinikal pada kanak-kanak dengan gejala dan data diagnostik lain. Tetapi penyimpangan dari norma dalam analisis umum darah selalu menunjukkan proses tertentu dalam tubuh anak dan memungkinkan anda menentukan arah untuk pemeriksaan lebih lanjut.

Sekiranya perlu, doktor menetapkan ujian darah terperinci. Analisis sedemikian merangkumi formula sel darah putih, yang menunjukkan nisbah kuantitatif dalam ujian darah lima jenis sel darah putih: neutrofil, basofil, eosinofil, monosit dan limfosit. Menurut jumlah darah leukosit, adalah mungkin untuk mengatakan dengan pasti sama ada kanak-kanak mempunyai jangkitan bakteria atau virus dan adakah antibiotik diperlukan dalam rawatan.

Ujian darah biokimia pada kanak-kanak

Ujian darah biokimia pada kanak-kanak memungkinkan untuk mendapatkan maklumat mengenai keadaan organ dalaman dan bagaimana pelbagai sistem badan berfungsi. Analisis ini membolehkan anda mengenal pasti pada tahap awal patologi metabolisme, diabetes, kolesistitis, penyakit kelenjar tiroid, ginjal dan hati.

Ujian darah biokimia dilakukan semasa perut kosong, sebelum prosedur anda tidak boleh makan dan lebih baik tidak minum sekurang-kurangnya enam jam. Pensampelan darah untuk analisis dilakukan dari urat. Penyahsulitan ujian darah biokimia pada kanak-kanak hanya dapat dilakukan oleh doktor, tetapi penting bagi ibu bapa untuk memahami petunjuk apa yang mereka lihat dalam bentuk dan apa yang ditunjukkan oleh setiap indikator. Ini akan membantu bercakap bahasa yang sama dengan doktor dan lebih memahami apa yang berlaku dengan anak itu..

Penyahkodan ujian darah biokimia pada kanak-kanak: apa maksud penunjuk

Dalam bentuk analisis siap, ibu bapa akan melihat sejumlah petunjuk, norma usia dan hasil analisis anak mereka. Kami akan memahami apa arti setiap indikator dan apa hasil keputusan ujian darah biokimia pada kanak-kanak.

Tupai. Tanpa protein, hormon, lipid dan bilirubin tidak dapat diangkut ke dalam tisu badan. Penunjuk kuantitatif protein dalam ujian darah mencerminkan kualiti proses metabolik. Peningkatan protein dalam hasil ujian darah biokimia pada kanak-kanak dapat membincangkan tentang dehidrasi umum dan pembekuan darah, kehadiran proses keradangan di dalam badan, atau penyakit ginjal yang sedang berkembang.

Glukosa adalah komponen darah yang bertanggungjawab untuk metabolisme karbohidrat. Tahap glukosa darah yang meningkat mungkin menunjukkan ketidakseimbangan hormon atau diabetes.

Urea adalah produk pemecahan protein dalam badan. Urea kekal dalam darah setelah darah disaring di buah pinggang. Oleh itu, peningkatan kadar urea dalam darah dapat menunjukkan gangguan fungsi ginjal. Kandungan urea yang tinggi dalam ujian darah biokimia pada kanak-kanak juga dapat menunjukkan adanya penyumbatan usus, pendarahan dalaman, tumor, atau penyumbatan saluran kencing. Harus diingat bahawa dengan peningkatan kadar urea dalam darah yang pendek, tubuh bertindak balas terhadap peningkatan aktiviti fizikal. Oleh itu, sebelum prosedur pengambilan darah untuk analisis biokimia selama tiga hari, tidak digalakkan untuk terlibat secara aktif dalam sukan.

Creatine - bahan ini terlibat dalam metabolisme tenaga tisu, tahap kreatin dalam darah yang tinggi mungkin menunjukkan kegagalan buah pinggang. Tahap kreatinin yang berkurangan diperhatikan dengan penyakit otot, kerosakan sistem endokrin.

Kolesterol adalah salah satu komponen metabolisme lemak, ia terlibat dalam sintesis vitamin D dan pembinaan membran sel. Tahap kolesterol yang meningkat dalam ujian darah pada kanak-kanak mungkin menunjukkan adanya penyakit sistem kardiovaskular atau hati.

Bilirubin adalah pigmen darah kuning-merah yang terbentuk semasa pemecahan hemoglobin. Tahap peningkatan bilirubin berlaku dengan hepatitis virus, kolesistitis, rubela, kekurangan vitamin B 12, kolelitiasis, mengembangkan tumor malignan dan sirosis.

Alanine aminotrasferase (ALT) adalah enzim hati. Ia dijumpai di sel-sel hati, ginjal, dan jantung; ia memasuki aliran darah ketika sel-sel ketiga organ ini musnah. Oleh itu, kandungan ALT yang tinggi dalam ujian darah pada kanak-kanak dapat menunjukkan kerosakan pada hati, ginjal atau jantung. Khususnya, tahap ALT yang tinggi dalam darah (beberapa kali melebihi norma) berlaku dengan hepatitis virus, sirosis hati, barah hati, kegagalan jantung.

Aspartate aminotransferase (AST) adalah enzim sel lain yang terdapat dalam sel-sel jantung, hati, dan ginjal yang terlibat dalam metabolisme asid amino. Peningkatan AST berlaku dengan hepatitis, pankreatitis, kegagalan jantung, dan sungai hati.

Lactate dehydrogenase (LDH) - tahap bahan ini dalam serum darah mencerminkan keadaan jantung, hati dan buah pinggang. Penyimpangan dari norma indikator ini dapat menunjukkan pelanggaran fungsi ginjal dan paru-paru, serta kehadiran hepatitis berjangkit akut.

Lipase adalah enzim yang diperlukan untuk pemecahan lemak di dalam badan. Petunjuk tahap lipase dalam ujian darah biokimia mencerminkan keadaan pankreas. Peningkatan jumlah lipase dalam darah menunjukkan perkembangan penyakit organ ini.

Amilase adalah enzim tanpanya pemecahan karbohidrat yang memasuki badan melalui makanan tidak mungkin dilakukan. Amilase terdapat di kelenjar air liur dan di pankreas. Kandungan amilase yang tinggi dalam ujian darah pada kanak-kanak mungkin menunjukkan diabetes mellitus, kehadiran peritonitis, kegagalan buah pinggang, kolesistitis, atau adanya kista pankreas.

Asid urik - bahan ini diperlukan untuk membina DNA, terbentuk di hati dan dikeluarkan melalui buah pinggang. Oleh itu, penyimpangan dari norma asam urat dalam hasil analisis menunjukkan pelanggaran pada hati, sistem kencing atau perkembangan penyakit darah.

Kalium adalah bahan bukan organik yang terdapat di semua organ dalaman. Penyimpangan dari norma kalium yang dibenarkan boleh menunjukkan kerusakan sistem saraf pusat, sistem kardiovaskular dan pernafasan, masalah dalam fungsi saluran gastrousus atau buah pinggang.

Natrium - unsur ini terlibat dalam penyingkiran cecair dari badan dan metabolisme garam-air yang normal. Peningkatan jumlah natrium dalam darah mungkin menunjukkan kerosakan pada buah pinggang.

Kalsium - unsur ini sangat diperlukan dalam proses pembekuan darah, mengambil bahagian dalam pengecutan otot. Kekurangan kalsium menunjukkan kekurangan vitamin D, tahap tinggi kalsium dalam darah muncul dengan radang paru-paru, gangguan hati dan jantung, dengan perkembangan barah.

Fosfor - elemen yang diperlukan untuk pertumbuhan dan perkembangan tisu tulang yang normal.

Magnesium - elemen ini diperlukan untuk fungsi jantung yang normal, ia terlibat dalam proses sintesis protein. Penyimpangan dari norma jumlah magnesium dalam tubuh boleh dikaitkan dengan masalah dalam kerja sistem kardiovaskular, pernafasan dan otot, dengan gangguan pada sistem saraf pusat dan saluran gastrointestinal.

Besi - tanpa unsur ini dalam tubuh manusia, proses hematopoiesis adalah mustahil. Zat besi memasuki tubuh dengan makanan, kekurangannya membawa kepada perkembangan anemia kekurangan zat besi.

Klorida adalah anion anorganik yang memainkan peranan penting dalam menjaga keseimbangan asid-asas badan. Sekiranya tahap klorida dalam hasil ujian darah biokimia pada kanak-kanak meningkat, ini mungkin menunjukkan kegagalan buah pinggang, dehidrasi atau nefrosis. Tahap klorida yang berkurang dapat disebabkan oleh penyakit saluran gastrointestinal, hati, asidosis diabetes dan kekurangan kalium dalam tubuh.

Sudah tentu, tanpa pendidikan perubatan, usaha untuk mendiagnosis anak anda, bergantung pada tafsiran ujian darah, sama sekali tidak mungkin. Tetapi jika anda melihat penyimpangan dari norma pada satu atau satu lagi petunjuk dan anda tahu apa maksud indikator ini, maka anda boleh bertanya kepada doktor dengan lebih cekap dan lebih memahami apa yang berlaku dengan bayi anda.

Ujian darah pada kanak-kanak

12 minit Dihantar oleh Lyubov Dobretsova 1272

Kajian komposisi darah adalah analisis perubatan yang paling mudah dan biasa, yang dilakukan bukan hanya untuk orang dewasa, tetapi juga untuk kanak-kanak, bermula sejak lahir.

Ujian darah umum (KLA), atau disebut juga klinikal, memungkinkan penilaian awal keadaan badan, jadi berkat itu sering kali terdapat pelbagai penyimpangan yang memerlukan pemeriksaan dan terapi lebih lanjut.

Ujian darah pada kanak-kanak tidak jauh berbeza dengan orang dewasa, tetapi nilai rujukan beberapa petunjuk, sebaliknya, mempunyai perbezaan yang ketara. Adalah berguna bagi ibu bapa untuk mengetahui apa yang dimaksudkan dengan pekali ini atau norma-norma mereka, serta norma mereka, kerana penampilan perubahan kecil dalam darah anak harus menjadi alasan untuk berjumpa doktor untuk berunding.

Intipati analisis

Kajian ini adalah kajian komposisi kualitatif dan kuantitatif darah, iaitu zarah dan sifatnya yang berbentuk. Sebagai peraturan, selama lawatan awal ke dokter atau selama pemeriksaan perubatan, ahli terapi tempatan menetapkan "triplet", atau analisis yang disingkat, di mana petunjuk utama dinilai. Ini termasuk kandungan hemoglobin, jumlah sel darah putih dan ESR (kadar pemendapan eritrosit).

Sekiranya terdapat penyimpangan dalam hasil kajian, doktor pasti akan menetapkan analisis terperinci. Teknik ini memberi peluang untuk menilai 30-33 ciri berbeza dari biomaterial yang diambil, termasuk formula leukosit, indeks eritrosit dan platelet, dll..

Analisis umum darah berdasarkan kemampuannya mengubah komposisinya di bawah pengaruh faktor fisiologi tertentu dan hampir semua faktor patologi. Oleh itu, penyimpangan yang dikesan harus selalu disahkan dengan analisis semula, dan kemudian perlu untuk mengetahui penyebab kejadiannya. KLA tidak berlaku untuk kaedah tertentu, tetapi dengan pertolongannya, anda dapat menyempitkan pelbagai kemungkinan penyebab patologi.

Prosedur pengumpulan biomaterial pada kanak-kanak dan orang dewasa hampir sama, dan pekali yang sama dikaji untuk semua kumpulan umur. Pada masa yang sama, indikator normal pada anak dan orang dewasa sangat berbeza, dan pada bayi baru lahir perbezaan ini untuk beberapa parameter dapat sangat ketara.

Persampelan darah pada kanak-kanak

Pengambilan biomaterial dari kanak-kanak dapat dilakukan dengan pelbagai cara, kerana usia atau ciri-ciri badannya. Di beberapa makmal, untuk analisis klinikal, anda perlu menderma darah kapilari, iaitu dari jari, sementara di tempat lain - vena. Pilihan pertama pagar digunakan paling kerap, kerana ia mudah.

Namun, pada masa yang sama, darah yang diambil dari jari, dan pada bayi yang baru lahir dari tumit, membeku jauh lebih cepat daripada vena. Sifat ini membawa kepada pembentukan mikrob, yang seterusnya dapat memutarbelitkan hasil kajian. Oleh itu, darah vena dianggap lebih sesuai untuk diagnosis, tetapi hanya seorang jururawat yang mempunyai pengalaman luas dapat mengambil darah dari anak tanpa rasa sakit.

Tidak kira dari mana darah diambil, tapak tusukan dilumasi terlebih dahulu dengan penyapu yang dibasahi alkohol. Sekiranya biomaterial kapilari diambil, maka tusukan tisu lembut pada hujung jari, yang paling kerap tanpa nama, dilakukan dengan alat scarifier (alat khas). Kemudian, dengan perlahan menekan jari, kumpulkan beberapa tetes darah ke dalam tabung uji.

Sekiranya terdapat keperluan untuk mengambil darah vena dari anak, maka pembantu makmal meletakkan gelang getah di lengan bawah kepada bayi untuk mengurangkan aliran keluarnya dari anggota badan. Kemudian mencari urat menjadi lebih mudah.

Dalam sebilangan besar kes, urat ulnar digunakan untuk penusukan dan pengumpulan darah. Biomaterial yang diperlukan dikumpulkan menggunakan picagari, tabung uji atau tangki vakum yang direka khas untuk tujuan tersebut..

Dalam kedua kes tersebut, prosedur ini dapat dikaitkan dengan tekanan tertentu untuk pesakit kecil, kerana tusukan kulit, walaupun tidak signifikan, masih menimbulkan rasa sakit. Oleh itu, banyak bergantung pada tindakan pekerja makmal dan ibu bapa itu sendiri.

Sekiranya kanak-kanak sudah memahami tujuan mengunjungi klinik, maka dia harus dapat menjelaskan mengapa analisis itu diperlukan dan bagaimana bersikap semasa prosedur, dan semasa pagar itu sendiri cuba mengalihkan perhatian dengan beberapa kisah menarik.

Ujian darah pertama dilakukan pada bayi yang baru lahir di hospital, dan kemudian semasa pemeriksaan rutin pada 3 bulan dan setahun. Sekiranya bayi sihat dan tidak mengganggu apa-apa, maka ujian darah umum harus dilakukan setahun sekali dalam proses pemeriksaan perubatan umum.

Norma UAC pada kanak-kanak

Bentuk analisis terperinci kelihatan seperti jadual yang mengandungi jumlah darah dalam satu lajur, dan yang lain, masing-masing, sebagai perbandingan, nilai rujukan untuk kanak-kanak dari pelbagai usia.

Ini sangat mudah, dan bahkan orang yang tidak biasa dengan perubatan dapat melihat penyimpangan dalam jadual, jika, tentu saja, hal itu ditentukan. Jadi, UAC terperinci kanak-kanak semestinya merangkumi senarai ciri darah berikut.

Hemoglobin (Hb)

Protein yang mengandung zat besi kompleks, serta komponen penting sel darah merah, memiliki kemampuan untuk melampirkan oksigen dan mengangkutnya ke semua tisu badan. Bagi bayi yang baru lahir dalam tiga hari pertama kehidupan, 145-225 g / l dianggap sebagai norma, dengan 3-6 bulan nilainya jatuh ke 95-135 g / l. Secara beransur-ansur, dalam proses pertumbuhan anak, norma hemoglobin mendekati nisbah orang dewasa - 120-160 g / l.

Sel darah merah (RBC)

Ini adalah sel darah merah, tugas utamanya adalah memastikan pemindahan hemoglobin melalui aliran darah ke pelbagai organ. Bayi yang baru dilahirkan sering mempunyai peningkatan kandungan sel darah merah, yang setara dengan norma - 3,9-6 juta / μl. Pada kanak-kanak dari satu tahun hingga 12 tahun, nilai rujukan dianggap 3.8-5.1, yang sedikit berbeza dengan norma orang dewasa.

Indeks Warna (MCHC)

Nisbah ini adalah kepekatan purata Hb dalam darah. Ia dikira menggunakan formula khas dan secara langsung bergantung pada jumlah sel darah merah dan kandungan hemoglobin. Biasanya, dalam darah anak, pekali yang diperoleh tidak boleh meninggalkan selang 0.8-1.05.

Reticulocytes (RTC)

Ini adalah pendahulu sel darah merah, atau apa yang disebut sel merah muda. Mereka beredar di aliran darah dan, jika perlu, siap untuk diubah menjadi sel matang penuh. Pada anak-anak, dan juga pada usia yang lebih tua, kandungannya biasanya tidak lebih dari 1% dari jumlah sel darah merah.

Platelet (PLT)

Zarah-zarah berbentuk ini mengawal proses pembekuan, membentuk gumpalan di kawasan tisu yang rosak, yang disebut trombus. Kepekatan normal platelet dalam darah kanak-kanak hingga setahun berkisar antara 180-490 U / μl. Dari setahun hingga 12 tahun, 160-390 dianggap sebagai nilai rujukan, dan kemudian dari 12-15 tahun - 160-360.

Thrombocrit (PST)

Pekali yang menunjukkan nisbah jumlah darah keseluruhan dengan bilangan platelet. Bagi kanak-kanak dan orang dewasa, norma tidak berbeza dan sama dengan 0.1-0.4%.

ESR (ESR)

Kadar pemendapan eritrosit adalah salah satu ciri darah yang paling penting, dan oleh itu ia selalu dilakukan dalam proses analisis umum, baik dipendekkan dan diperluas. Parameter ini memberi peluang untuk menilai komposisi protein serum. Pada bayi baru lahir, tidak boleh melebihi 0-2 mm / jam, pada bayi dari satu tahun hingga 6 tahun - 12-17 mm / jam, pada anak yang lebih tua dari 6 hingga 10 tahun - 0-10, dan pada remaja - 0-20.

Sel darah putih (WBS)

Tidak berwarna, atau, seperti yang sering disebut, sel darah putih, fungsi utamanya adalah untuk melindungi tubuh dari pengenalan pelbagai jangkitan dan bahan toksik. Norma kandungannya dalam darah seorang anak segera setelah kelahiran jauh melebihi nilai orang dewasa yang sihat dan boleh berubah-ubah dalam kisaran 9-30 miliar / l. Semasa bayi membesar, indikator menurun dengan ketara dan sudah berusia 1-3 tahun menjadi 6-17, dan kemudian dari 6 tahun hingga 10 - 6-11.

Kiraan sel darah putih

Definisi leukogram (nama kedua formula leukosit) membayangkan jumlah berasingan bagi setiap subspesies leukosit. Dalam dua minggu pertama selepas kelahiran, neutrofil (ditunjukkan dalam formula NEUT) pada bayi mengandungi 31-56%, limfosit (LYM) - 22-55%, monosit (MON) - 5-15%, eosinofil (EOS) - 1,6% dan basofil (BAS) hingga 1%, yang tidak berubah untuk semua peringkat umur.

Bayi berumur sehingga satu tahun mengandungi: neutrofil - 17-51%, limfosit - 45-70%, monosit - 4-10%, eosinofil - 1-5%. Pada kanak-kanak dan remaja yang lebih tua yang sihat (15 tahun), neutrofil tidak melebihi 30-60%, limfosit 30-50%, monosit 3-10% dan eosinofil 1-6%.

Sel plasma

Unsur-unsur berbentuk ini berfungsi untuk mensintesis antibodi tertentu. Biasanya, anak-anak mereka tidak boleh melebihi beberapa keping (1 pc. Untuk 200-400 leukosit), jika tidak, ini dianggap sebagai pelanggaran.

Patologi apa yang dapat dikesan dengan KLA??

Menguraikan ujian darah, khususnya yang terperinci, akan membolehkan anda menentukan sebilangan besar penyakit yang paling pelbagai, kerana cecair ujian mencerminkan semua perubahan dalam tubuh manusia.

Bahkan bentuk pemeriksaan yang disingkat boleh menyebabkan gangguan yang terbentuk, yang sejauh ini belum menunjukkan diri pada pesakit. Setiap perubahan harus menjadi alasan untuk penyelidikan tambahan, baik makmal dan instrumental.

Hemoglobin dan sel darah merah

Sebagai contoh, penyebab rendahnya kadar hemoglobin dan sel darah merah pada bayi adalah pelbagai jenis anemia atau hiperhidrasi. Sementara peningkatan kandungan badan merah dapat menunjukkan dehidrasi, pernafasan atau kegagalan kardiovaskular.

Reticulosit

Dalam keadaan di mana tahap retikulosit dalam darah kanak-kanak menyimpang secara signifikan dari norma, ini menunjukkan kehilangan darah yang signifikan atau gangguan fungsi sumsum tulang. Dalam beberapa kes, perubahan seperti itu adalah tanda penyimpangan tidak langsung dalam aktiviti buah pinggang, kerana ia menghasilkan hormon di mana sel darah merah yang tidak matang berubah menjadi sel penuh.

Platelet dan Platelet

Jumlah platelet yang tinggi dan peningkatan jumlah platelet adalah keadaan yang sangat berbahaya bagi organisma kecil, kerana pembekuan darah dapat terbentuk di saluran darah walaupun tanpa faktor yang memprovokasi. Peningkatan jangka pendek dalam jumlah platelet mungkin berlaku dengan senaman fizikal yang kuat dan selepas pembedahan yang serius.

Walau bagaimanapun, penyebab peningkatan platelet yang paling biasa dianggap sebagai luka berjangkit badan - radang paru-paru, meningitis, hepatitis, dll. Kandungan zarah berbentuk yang berkurang ini sering diperhatikan pada bayi pramatang.

Ibu bapa tidak boleh lupa bahawa hanya doktor yang berpengalaman yang dapat menguraikan keputusan ujian darah dengan betul. Walau bagaimanapun, mempunyai pengetahuan yang diperlukan mengenai norma dan penyimpangan sangat berguna untuk selalu menjaga kesihatan bayi anda.

Perkara yang sama berlaku untuk pertumbuhan ESR - perkembangan proses menular dalam tubuh pesakit kecil selalu menyebabkan peningkatannya. Penyebab yang paling umum dari perubahan ini adalah jangkitan virus pernafasan akut, radang amandel, dan selesema, yang sering sakit pada kanak-kanak, terutama mereka yang mula bersekolah di institusi prasekolah (pada usia 3-4 tahun). Dalam kes ini, jika tidak ada tanda-tanda penyakit yang jelas, anda tidak boleh membunyikan alarm dan panik.

Kadang-kadang ESR boleh meningkat dengan tekanan atau sebab-sebab fisiologi yang lain. Selain itu, peningkatannya sering diperhatikan pada bayi semasa tumbuh gigi atau kerana kekurangan vitamin apa pun. Tetapi penurunan indikator, sebagai peraturan, menunjukkan kerusakan pada sistem peredaran darah.

sel darah putih

Peningkatan kandungan sel darah putih hampir selalu menunjukkan berlakunya proses keradangan pada tubuh bayi pelbagai etiologi, reaksi alergi, atau pendarahan dari organ dalaman.

Penghasilan leukosit juga meningkat setelah tekanan psiko-emosi yang kuat atau aktiviti fizikal yang kuat. Pengesanan bilangan sel darah putih yang rendah juga harus memberi amaran kepada doktor, kerana ini adalah ciri patologi serius seperti cacar air, rubela, mononukleosis, dll..

Berdasarkan KLA yang dikembangkan, pakar pediatrik membuat kesimpulan mengenai tahap pematangan sistem imun kanak-kanak. Setiap bayi yang sihat dua kali dalam tempoh pertumbuhannya, terdapat perubahan tajam dalam peratusan bilangan badan putih.

Fenomena seperti itu disebut salib sel darah putih. Kali pertama ia berlaku pada masa bayi, berusia kira-kira seminggu. Peratusan neutrofil dan limfosit menjadi sama, dan kemudian penurunan pertama, dan kenaikan kedua.

Salib kedua paling kerap diperhatikan pada usia 5 tahun atau sekitar enam tahun, dan kandungan sel di atas kembali disamakan. Kemudian, pada kanak-kanak dengan usia lanjut, formula leukosit secara beransur-ansur memperoleh parameter ciri orang dewasa, iaitu 45-70% neutrofil dan limfosit - 20-40%.

Penunjuk warna

Perubahan parameter ini dalam satu atau lain arah menunjukkan masalah dalam sistem hematopoietik anak. Walau apa pun, penunjuk warna meningkat atau menurun, kedua-dua keadaan mengatakan bahawa ketepuan sel darah merah dengan hemoglobin tidak normal dan memerlukan pencarian penyebab penyimpangan.

Sel plasma

Peningkatan sel plasma menunjukkan selsema dan penyakit berjangkit, seperti rubella, campak, cacar air, dll. Namun, tidak semestinya pertumbuhan mereka menjadi penyebab kegembiraan. Kadang-kadang ujian darah dapat menunjukkan peningkatan jumlah plasmosit, kerana mereka beredar di aliran darah bahkan setelah pulih..

Oleh itu, semua analisis harus diuraikan oleh pakar yang kompeten yang dapat mengenali penyebab sebenar perubahan dalam indikator tertentu dan menetapkan terapi yang sesuai jika perlu.

Tidak semestinya keputusan pemeriksaan yang buruk bermaksud kehadiran penyakit, mungkin bayi terlalu banyak bekerja, dan darah akhirnya akan kembali ke tahap normal. Hampir semua parameter KLA pada kanak-kanak berbeza dengan indikator orang dewasa, kerana dalam tubuh kanak-kanak sistem hematopoietik dan imuniti berfungsi secara berbeza..

Di samping itu, harus diingat bahawa setiap institusi diagnostik mempunyai ciri tersendiri, kerana kepekaan reagen dan pengaturan peralatan. Oleh itu, anda perlu memperhatikan kepatuhan hasil dengan piawaian yang ditunjukkan dalam borang penyelidikan.

Cadangan umum

KLA pada kanak-kanak mempunyai ciri khas yang akan berguna untuk diketahui oleh semua ibu bapa. Pertama, selalu menderma darah ke perut kosong, iaitu bayi tidak boleh diberi makan sekurang-kurangnya 3-4 jam sebelum ujian.

Kedua, jika boleh, anak harus mengurangkan tahap tekanan. Sudah tentu, jika dia sudah berusia 6-7 tahun, maka menjelaskan pentingnya prosedur itu tidaklah sukar, sedangkan yang sangat kecil perlu terganggu dari apa yang berlaku. Pengalaman jururawat dan sikap positif bayi adalah jaminan bahawa darah akan diambil secara relatif tanpa rasa sakit.

Dan akhirnya, perlu diperhatikan bahawa KLA adalah kaedah diagnostik yang sangat penting dan sederhana, yang disyorkan untuk kanak-kanak bukan sahaja apabila gejala patologi muncul, tetapi juga secara terancang.

Pakar pediatrik terkenal dan doktor terkemuka Komarovsky sentiasa menekankan dalam programnya mengenai pelaksanaan pemeriksaan ini secara berkala kepada kanak-kanak. Selain itu, ia boleh dilalui bukan hanya di Moscow atau bandar-bandar besar lain, tetapi juga di mana-mana makmal pusat-pusat wilayah.